klej do Drewna

Jak wybrać klej do drewna?

Obecnie na rynku dostępna jest bardzo duża liczba klejów do drewna. Nie wszyscy jednak mają świadomość czym dokładnie powinno się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji przy wyborze tego produ czytaj więcej »

pozycjonowanie Katowice

Szybka i sprawna baza

Wykorzystanie różnych baz danych w pracy urzędów, sklepów, instytucji nie jest niczym nowym. Te rozbudowane narzędzia znacznie przyspieszają i usprawniają pracę, jak też pozwalają zaoszczędzić miejsc czytaj więcej »

 

Jak wybrać klej do drewna?

Obecnie na rynku dostępna jest bardzo duża liczba klejów do drewna. Nie wszyscy jednak mają świadomość czym dokładnie powinno się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji przy wyborze tego produktu. Warto wiedzieć, jakie zastosowanie ma klej do drewna.

Zastosowania ogólne i szczególne klejów do drewna

Warto wiedzieć, że obecnie na rynku dostępna jest bardzo duża liczba klejów przeznaczonych typowo do drewna. W zdecydowanej większości przypadków wykorzystywane są jednak kleje na bazie polioctanu winylu, poliuretanu oraz żywic alifatycznych. Należy mieć także świadomość, że kleje wymienionych typów mogą być stosowane wewnątrz, na zewnątrz, a także do klejenia drewna egzotycznego czy dębowego. Kryterium podziału nie będzie jednak gatunek drzewa, tylko typ konstrukcji budowlanej .

Podział klejów ze względu na skład

Kleje polioctanowe są nie tylko bardzo łatwe w użyciu, ale również charakteryzują się specyficznym zapachem. Produkt cechuje się także duża uniwersalnością. Klej doskonale zda egzamin w klejeniu materiałów drewnopodobnych, drewna twardego czy miękkiego. Produkt wykorzystywany jest również do łączenia drewna z innymi materiałami. Część z klejów polioctanowych można sklasyfikować do szybkoschnących klejów do drewna. Warto bowiem wiedzieć, że ich czas wiązania może wynosić kilka minut. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w zdecydowanej większości przypadków spoina osiągnie pełną odporność dopiero po 24 godzinach.

Kleje poliuretanowe charakteryzują się faktem, że tworzą bardzo trwałe spoiny, przeważnie wykorzystywane są do klejenia drewna na schody. Warto jednak wiedzieć, że ich zastosowanie jest ograniczone, produkt nie jest bowiem odporny na działanie promieni UV.

Z kolei kleje w oparciu i żywice alifatyczne należą do specjalistycznych produktów. Bardzo duża część z nich nakładana jest bowiem metodą natryskową. Do stworzenia trwałej spoiny wystarczy nawet cienka warstwa. Produkt bardzo często wykorzystywany jest do dołączania drewna z laminatami czy tworzywami syntetycznymi.

Artykuły powiązane